czwartek, 22 lipca 2021

Teleskop Hubbla "przywrócony do życia"Po miesiącu intensywnego poszukiwania przyczyn awarii, inżynierowie z NASA przywrócili Kosmiczny Teleskop Hubbla "do życia". Problem z jednym z jego komputerów - który wystąpił 13 czerwca - spowodował przerwanie jego misji naukowej, wyłączenie zbędnych systemów i przejście w bezpieczny tryb oczekiwania (tzw. safe mode) na instrukcje z ośrodka kontroli. Po zdiagnozowaniu problemu 15 lipca rozpoczęto proces przełączania teleskopu na komputer zapasowy, który zakończył się pomyślnie 16 lipca. Następnego dnia Hubble wznowił wykonywanie rutynowych obserwacji naukowych.

Awaria wystąpiła w układzie komputera zarządzającego zestawem przyrządów naukowych Hubbla (tzw. SI C&DH). Wielodniowe testy pozwoliły ustalić, że problem wystąpił w jednostce PCU, który generuje i stabilizuje napięcie (5 V) w obwodzie zasilania tego komputera. Ponieważ reset tej jednostki nie przywrócił jej sprawności, inżynierowie z NASA zdecydowali o przełączeniu teleskopu na zapasową układ SI C&DH. Po pomyślnym przełączeniu na układ zapasowy oraz upewnieniu się, że funkcjonuje poprawnie, Hubble wznowił przerwaną misję naukową.

Poniżej pierwsze dwa zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubbla po odzyskaniu sprawności: zdjęcie po lewej przestawia zderzające się galaktyki o oznaczeniu ARP-MADORE2115-273, zdjęcie po prawej przedstawia trójramienną galaktykę ARP-MADORE0002-503.


Zdjęcie HST: NASA
Zdjęcia galaktyk: NASA, ESA, STScI, Julianne Dalcanton (UW), Alyssa Pagan (STScI)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.