czwartek, 1 lipca 2021

Misja NEOWISE przedłużona o kolejne dwa lata30 czerwca br. NASA poinformowała, że misja kosmicznego teleskopu NEOWISE została przedłużona o kolejne dwa lata - do czerwca 2023. Głównym zadaniem NEOWISE (skrót od Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) jest poszukiwanie nowych oraz śledzenie orbit znanych już planetoid i komet (szczególnie tych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Ziemi).

NEOWISE jest teleskopem z "recyklingu". Pierwotną misją WISE, który został umieszczony na orbicie w grudniu 2009, było przeprowadzenie obserwacji całego nieba w świetle podczerwonym. Po wyczerpaniu zapasu zestalonego wodoru chłodzącego jego detektory, w lutym 2011 teleskop został wprowadzony w stan hibernacji. W grudniu 2013 NASA znalazła nowe zastosowanie dla WISE - poszukiwanie nowych planetoid i komet oraz śledzenie ich orbit - która trwa do chwili obecnej.

Efektem pracy NEOWISE jest katalog 2,5 miliona zdjęć, w których zawarte są obserwacje w podczerwieni około 158 000 planetoid (w tym 34 000 odkrytych przez NEOWISE), 1850 planetoid bliskich Ziemi NEO (w tym 333 odkrytych) oraz ponad 300 komet (w tym 34 odkrytych).

Poniżej film przedstawiający nowoodkryte planetoidy w ciągu dwóch pierwszych lat misji NEOWISE.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Film: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.