wtorek, 13 lipca 2021

Chinski Chang'e-6 wyląduje w basenie South Pole-AitkenPo udanej misji Chang'e-5 Chiny przygotowują następną misję księżycową, której głównym zadaniem będzie pobranie kolejnych próbek gruntu księżycowego i sprowadzenie ich na Ziemię. Tym razem w 2024 roku Chang'e-6 wyląduje na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca w obrębie południowego basenu uderzeniowego South Pole-Aitken (SPA). Basen SPA jest gigantycznym kraterem uderzeniowym o średnicy około 2500 km, uważanym za jedną z najstarszych formacji uderzeniowych na Księżycu - analiza skał pobranych z tego miejsca pozwoli określić ich dokładny wiek i rzucić nieco światła na wczesny etap formowania się Księżyca. 

Wraz z lądownikiem na powierzchni Księżyca znajdzie się najbardziej międzynarodowy zestaw przyrządów badawczych w krótkiej historii chińskich wypraw kosmicznych. Francja dostarczy instrument DORN, który będzie badał zawartość radonu w gazach "sączących" się z gruntu księżycowego. Włochy dostarczą retroreflektor laserowy m.in. do precyzyjnych pomiarów odległości Ziemia-Księżyc. Wspólny rosyjsko-chiński instrument wykryje i zbada ewentualny lód wodny zawarty w powierzchniowej warstwie regolitu, natomiast szwedzki instrument badawczy będzie analizował jony ujemne w środowisku księżycowym.

Na zdjęciu artystyczna wizja startującego pojazdu powrotnego Chang'e-5.

Zdjęcie: Gunter's Space Page/NAOC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.