poniedziałek, 31 maja 2021

Curiosity sfotografował obłoki srebrzyste na MarsieŁazik Curiosity sfotografował obłoki srebrzyste w atmosferze Marsa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że takie obłoki pojawiły się zbyt wcześnie (jak na obecną porę roku na Marsie) oraz na znacznie większej wysokości nad powierzchnią niż zazwyczaj (przeważnie pojawiają się na wysokości do 60 km). Naukowcy stwierdzili ponadto, że te niezwykłe obłoki składają się z kryształków zestalonego dwutlenku węgla (czyli suchego lodu) a nie kryształków lodu wodnego.

Obłoki srebrzyste obserwowane są również na Ziemi. Występują na dużej wysokości 75-85 kilometrów nad powierzchnią i w pasie pomiędzy 50 a 70 stopniem szerokości geograficznej. Ziemskie składają się wyłącznie z niewielkich kryształów lodu wodnego.

Poniżej dwie animacje chmur srebrzystych na Marsie. Zdjęcia zostały zarejestrowane kamerami Curiosity 28 marca 2021 (czarno-białe) oraz 19 marca 2021 (kolorowe).Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.