środa, 2 czerwca 2021

100 dni Perseverance na powierzchni MarsaPerseverance spędził na powierzchni Marsa już 100 dni. Łazik wylądował w kraterze Jezero 18 lutego tego roku i wczoraj - 1 czerwca - przypadał setny dzień marsjański (czyli "sol") spędzony na powierzchni tej planety. Jeden sol trwa 24 godziny i 40 minuty - jest więc nieco dłuższy niż dzień na Ziemi.

W trakcie tych stu pierwszych dni łazik przetestował wszystkie swoje kamery oraz przyrządy naukowe, wykonał i przesłał ponad 75 000 zdjęć, zrzucił helikopter Ingenuity na powierzchnię planety a następnie zarejestrował jego loty w atmosferze, nagrał dźwięki marsjańskie, wytworzył tlen z jego atmosfery (dzięki eksperymentowi MOXIE) oraz rozpoczął podróż w kierunku pierwszego celu badawczego.

Misja Perseverance potrwa co najmniej jeden rok marsjański (czyli 687 dni ziemskich). Głównym zadaniem łazika jest poszukiwanie śladów obecności pradawnych organizmów żywych (miliardy lat temu 45-kilometrowy krater Jezero był jeziorem do którego wypływały liczne rzeki) oraz zebranie kilkudziesięciu próbek gruntu marsjańskiego do późniejszego sprowadzenia na Ziemię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.