sobota, 15 maja 2021

Pierwszy chiński łazik wylądował na MarsieW sobotę - 15 maja 2021 czasu polskiego - na powierzchni Marsa pomyślnie wylądował pierwszy chiński lądownik z łazikiem Zhurong na pokładzie. Zgodnie z informacją podaną przez Chińską Agencję Kosmiczną (CNSA), lądowanie miało miejsce o godzinie 1:18 czasu polskiego na obszarze Utopia Planitia w miejscu o współrzędnych 25,1° N i 109,7° E. Więcej szczegółów o przebiegu lądowania oraz bardziej precyzyjne współrzędne zostaną zapewne podane później.

Pomyślne lądowanie Zhurong oznacza, że Chiny stały się trzecim krajem po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który umieścił lądownik na powierzchni Marsa. Pierwsze miękkie lądowanie na powierzchni Marsa było dziełem radzieckiej misji Mars 3 z 1971 roku (niestety lądownik przestał działać po 105 sekundach). Z kolei pierwsze amerykańskie miękkie lądowanie na Marsie, to dopiero misja Viking 1 w 1976 roku.

Poniżej film ukazujący animację lądowania Zhuronng na Marsie.


Zdjęcie: CCTV/CNSA
Film: China Central Television (CCTV)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.