piątek, 28 maja 2021

Szósty lot Ingenuity - helikopter mógł się rozbić!22 maja 2021 (91 dzień marsjański pobytu Perseverance na powierzchni Marsa) helikopter Ingenuity wykonał swój szósty lot. Lot przebiegał zgodnie z założonym planem aż do 54 sekundy, kiedy to helikopter wpadł w szybkie oscylacyjne ruchy zarówno wzdłuż osi pochylenia jak i osi przechylenia (pitch i roll). Pomimo napotkanej anomalii systemy helikoptera umożliwiły kontynuowanie lotu oraz bezpiecznie wylądowanie na powierzchni (około 5 metrów od zamierzonego miejsca lądowania).

Przed lotem helikopter został zaprogramowany aby wznieść się na wysokość 10 metrów, następnie z prędkością 4 m/s miał przemieścić się około 150 metrów w kierunku południowo-zachodnim. Po przebyciu tego dystansu miał być skierowany około 15 metrów na południe, potem kolejne 50 metrów lecieć w kierunku północno-wschodnim a następnie wylądować. Dane telemetryczne wskazują, że pierwszy 150-metrowy odcinek helikopter przebył bez problemu, wówczas w systemie nawigacyjnym doszło do anomalii, która spowodowała chwilowe zaburzenie w transferze zdjęć z kamery nawigacyjnej do programu nawigacyjnego. W rezultacie algorytm nawigacyjny rozpoczął wydawanie błędnych komend dla układu sterowania systemem napędowym.

Powyższe zdjęcie powierzchni marsjańskiej zostało wykonane z wysokości 10 metrów w trakcie szóstego lotu Ingenuity.

Poniżej opracowanie zdjęć wykonanych w trakcie szóstego lotu Ingenuity w atmosferze Marsa - film z kamery nawigacyjnej obrazujący oscylacyjne ruchy helikoptera rozpoczyna się w 1:34 minucie.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Film: iGadgetPro, nasa.gov, NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/ASU, NASA/JPL-Caltech/ASU/Thomas Appéré

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.