czwartek, 20 maja 2021

Pierwsze zdjęcia przesłane przez ZhurongZ kilkudniowym opóźnieniem chiński łazik marsjański Zhurong przesłał pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa. Czarnobiałe zdjęcie po lewej - wykonane zapewne kamerą nawigacyjną łazika - przedstawia rampę lądownika (po której Zhurong zjedzie na powierzchnię Marsa) oraz najbliższą okolicę miejsca lądowania. Zdjęcie po prawej - wykonane przez kamerę na maszcie - przedstawia poprawnie rozłożone panele baterii słonecznych oraz antenę komunikacyjną.

Opóźnienie spowodowane było problemami w nawiązaniu poprawnej łączności w paśmie UHF pomiędzy łazikiem a orbiterem Tianwen-1. Plan n najbliższe dni zakłada, że 22 maja łazik Zhurong zjedzie po rampie na powierzchnię Marsa, następnie 27 maja zostanie wykonana sesja fotograficzna łazika oraz opuszczonego już lądownika.

Poniższy film przedstawia pierwsze zdjęcia wykonane przez łazik Zhurong oraz sekwencję zdjęć wykonanych przez kamery orbitera Tianwen-1 w trakcie odłączania kapsuły z lądownikiem.


Film: China National Space Administration (CNSA)
Zdjęcia: China National Space Administration (CNSA)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.