poniedziałek, 24 maja 2021

Zhurong zjechał na powierzchnię MarsaW sobotę 22 maja 2021 około godziny 4:40 czasu polskiego, pierwszy chiński łazik Zhurong zjechał z platformy lądownika na powierzchnię Marsa. 240-kilogramowy łazik przez co najmniej 90 dni ma eksplorować okoliczne tereny poszukując m.in. lodu wodnego, monitorować pogodę oraz badać skład powierzchni. 

Zhurong może poruszać się z prędkością do 200 metrów na godzinę, pokonywać przeszkody o wysokości do 30 centymetrów oraz poruszać się po stokach o nachyleniu do 20 stopni. Każde z sześciu niezależnie skrętnych kół łazika napędzane jest oddzielnym silniczkiem. Chiny jako drugi kraj - po Stanach Zjednoczonych - umieściły działający łazik na powierzchni Marsa. 

Poniższy film przedstawia symulację zjazdu łazika na powierzchnię Marsa oraz zdjęcia wykonane przez kamery nawigacyjne w trakcie tego procesu.


Zdjęcie: CNSA
Film: CNSA/CGTN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.