wtorek, 4 maja 2021

Czwarty lot Ingenuity w atmosferze marsjańskiejW piątek  - 30 kwietnia br. - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój czwarty lot w atmosferze Marsa. Wzlot miał miejsce o 16:49 czasu polskiego lub o 12:33 lokalnego czasu słonecznego na Marsie. Zgodnie z planem Ingenuity wzniósł się na wysokość około 5 metrów ponad powierzchnię, następnie poleciał w bok (w kierunku południowym) oddalając się od lądowiska na 133 metrów. Po chwili powrócił na pierwotne miejsce i wylądował bezpiecznie na powierzchni Marsa (lądowisko nazwano Wright Brothers Field). Łączny czas lotu wyniósł 117 sekund. Pierwsze dane z tego lotu zaczęły docierać na Ziemię o godzinie 19:39.

Była to druga próba wykonani czwartego lotu. Podczas pierwszej próby - podjętej 29 kwietnia - zadziałał ten sam układ "watchdog", który opóźnił pierwszy historyczny lot Ingenuity.

Krótkie opracowanie filmowe czwartego lotu dostępne na kanale iGadgetPro.


Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Film: iGadgetPro, nasa.gov, NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/ASU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.