środa, 12 maja 2021

Hope - jak wygląda Mars w ultrafiolecie?Powyższe zdjęcia zostały wykonane 24 i 25 kwietnia 2021 przez spektrometr EMUS, znajdujący się na pokładzie sondy Hope. Przedstawiają one Marsa w świetle emisyjnym wodoru atomowego. Górne zdjęcie zostało wykonane gdy cała powierzchnia Marsa znajduje się w świetle słonecznym natomiast dolne zdjęcie - wykonane 10 godzin i 34 minuty później - przedstawia zarówno dzienną jak i nocną stronę planety. Jak widać wodór atomowy występuje praktycznie tylko na dziennej stronie planety (jasna poświata) - do jego powstania potrzebne jest światło słoneczne.

Sonda Hope (Emirates Mars Mission) została wystrzelona z Ziemi 19 lipca 2020 i weszła na orbitę marsjańską 9 lutego 2021. Jest to pierwsza arabska misja marsjańska - sonda została zaprojektowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skonstruowana w Stanach Zjednoczonych i wystrzelona na pokładzie japońskiej rakiety nośnej. Głównym przeznaczeniem sondy jest badanie atmosfery marsjańskiej i klimatu.

Zdjęcie: Emirates Mars Mission/EMUS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.