wtorek, 1 lutego 2022

Szósta próbka rdzenia skalnego ponownie pobranaW poniedziałek - 31 stycznia 2022 (337 dzień marsjański) - łazik Perseverance ponownie pobrał szósty rdzeń skalny. Jest to już trzecia próbka rdzenia pobrana z tej samej skały. Pierwszą próbkę łazik pobrał 18 grudnia 2021 (Sol 295) - cała procedura zakończyła się pełnym sukcesem. Jednak w trakcie poboru drugiej próbki (30 grudnia 2021 - Sol 306) Perseverance napotkał problem, w rezultacie którego, nie doszło do przekazania pojemnika z próbką z wysięgnika do urządzenia odbiorczego w kadłubie łazika. 

Problem spowodowały fragmenty rdzenia skalnego, które wypadły z pojemnika i utkwiły w gnieździe urządzenia odbiorczego (tzw. karuzeli) - blokując tym samym całą operację. W dniach 15 - 23 stycznia br. kontrolerzy przeprowadzili operację opróżnienia dotychczasowego pojemnika na próbkę (o numerze 261) oraz usuwania kamyków zarówno z gniazda urządzenia odbiorczego jak i tych leżących bezpośrednio pod gniazdem na obudowie łazika.

Trzeci otwór po pobraniu rdzenia skalnego (u samej góry). Tuż poniżej środka zdjęcia leżą okrągłe kamyczki - fragmenty poprzedniego rdzenia. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/ASU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.