środa, 2 lutego 2022

Instrumenty naukowe JWST włączoneJak informuje NASA, w ostatnich dniach przeprowadzono kontrolerzy misji James Webb Space Telescope wykonali dwie kluczowe procedury: (1) włączono wszystkie jego instrumenty naukowe (MIRI, NIRCam, NIRSpec, FGS/NIRISS); (2) wyłączenie wszystkich grzejników w celu rozpoczęcia procesu ochładzania się instrumentów do temperatur ich pracy.

Włączone grzejniki były konieczne do ochrony optyki instrumentów przed kondensacją na nich lodu i wody (możliwość taka istniała zwłaszcza przez kilka, kilkanaście dni po starcie z Ziemi). 

Wczorajsze temperatury poszczególnych elementów JWST.

1. strona gorąca: 55,0 °C (czujnik na skrzydłach UPS), 12,0 °C (czujnik na przedziale serwisowym). 
2. strona zimna: -213,0 °C (czujnik na segmencie zwierciadła głównego), -209,0 °C (czujnik na radiatorze przedziału ISIM), -195 °C (lustro sterujące).
3. instrumenty naukowe:  -125 °C (MIRI), -157 °C (NIRCam), -146 °C (NIRSpec), -148 °C (FGS/NIRISS).

Na zdjęciu: po prawej jeden z instrumentów naukowych James Webb Space Telescope (NIRSpec) zamontowany na strukturze nośnej przedziału instrumentalnego (ISIM). Zdjęcie wykonano 25 marca 2014 w trakcie próżniowych testów kriogenicznych.

Zdjęcie: NASA/Chris Gunn (CC BY 2.0).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.