wtorek, 8 lutego 2022

Lockheed Martin zbuduje Mars Ascent VehicleNASA przyznała kontrakt na zbudowanie rakiety MAV (Mars Ascent Vehicle) firmie Lockheed Martin Space z Littleton w stanie Kolorado. MAV to mała, lekka, stałopaliwowa rakieta nośna, której celem będzie wyniesienie kapsuły z próbkami rdzeni skalnych z powierzchni Marsa na jego orbitę (gdzie kapsułę z próbkami przejmie tzw. orbiter powrotny). Jest to kolejny krok w realizacji programu sprowadzenia próbek marsjańskich na Ziemię (Mars Sample Return).

Przyznany Lockheed Martin Space kontrakt o wartości 194 milionów dolarów obejmuje zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie rakiety Mars Ascent Vehicle oraz niezbędnego wyposażenia naziemnego. Kolejny kontrakt będzie obejmował zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie lądownika (Sample Retrieval Lander), który dostarczy rakietę MAV na powierzchnię Marsa oraz będzie służył jako platforma startowa. 

Obecny plan misji Mars Sample Return obejmuje wystrzelenie z Ziemi w 2026 roku trzech próbników: amerykańskiego lądownika z rakietą startową MAV, europejskiego lądownika z łazikiem (na razie nie wiadomo czy będą to dwa oddzielne lądowniki czy jeden wspólny) oraz orbitera napędowego (ESA). Po wylądowaniu na powierzchni Marsa (sierpień 2028) łazik zgromadzi próbki zostawione przez Perseverance i przekaże je do kapsuły w rakiecie. Start rakiety z kapsułą nastąpi wiosną 2029, następnie po przechwyceniu kapsuły przez orbiter napędowy, rozpocznie się jej podróż powrotna na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze próbki marsjańskie dotrą na Ziemię w 2031 roku.

Zdjęcie: NASA/ESA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.