sobota, 12 lutego 2022

"Selfie" zwierciadła i "pierwsze światło" teleskopu JWST


Zespół inżynierów James Webb Space Telescope jest bliski zakończenia pierwszej fazy kilkumiesięcznego procesu wyrównywania i dostrajania segmentów zwierciadła głównego. Jej kluczowym punktem było uzyskanie - za pomocą kamery NIRCam - zdjęcia "rozstrojenia" poszczególnych segmentów zwierciadła głównego oraz ich identyfikacja (czyli który segment odpowiedzialny jest za określony obraz gwiazdy).

Na powyższym zdjęciu każdy jasny punkt jest obrazem gwiazdy HD 84406 rzucanym przez osobny segment zwierciadła. W kolejnych tygodniach kontrolerzy będą stopniowo pozycjonować każdy segment - za pomocą siedmiu aktywatorów - tak, aby w ostateczności uzyskano pojedynczy obraz gwiazdy.

Powyższe zdjęcie jest najbardziej centralnym wycinkiem olbrzymiego zdjęcia obejmującego ponad 2 miliardy pikseli. Powstanie tak dużego zdjęcia wymagało 156-krotnego zmieniania pozycji teleskopu względem gwiazdy HD 84406, wykonana 1560 zdjęć i przesłania na Ziemię około 54 GB danych. najlepiej zobrazuje to poniższy film - od 50 sekundy.

Niejako przy okazji, specjalny przyrząd (PIL) zamontowany w kamerze NIRCam wykonał zdjęcie "selfie" segmentów zwierciadła głównego. Jak widać na poniższym zdjęciu jeden z segmentów zwierciadła głównego jest idealnie nakierowany na gwiazdę HD 84406 (były one wykonane w celu identyfikacji, który segment odpowiedzialny jest za określony obraz gwiazdy).

Należy również zaznaczyć, że poszczególne segmenty zwierciadła głównego oraz kamera NIRCam nie schłodziły się jeszcze do swoich temperatur roboczych - widoczne są więc liczne zniekształcenia obrazów gwiazdy i rozmycia.

Zdjęcia: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.