poniedziałek, 28 lutego 2022

Co z misją ExoMars 2022 i dalszą współpracą z Rosją?Wskutek inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę i związanymi z tym sankcjami nakładanymi na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, dalsza współpraca z z tym krajem w dziedzinie badań kosmosu staje pod wielkim znakiem zapytania. Jak na razie Rosjanie zawieszają starty rakiet Sojuz z Kourou i wycofują stamtąd swój personel, podziękowali również Amerykanom za współpracę przy misji Wenera-D (zakładany start w 2029 roku).

Nie wiadomo również, co dalej ze współpracą Stanów Zjednoczonych i Rosji w temacie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dmitrji Rogozin grozi, że jakiekolwiek sankcje nałożone na rosyjski przemysł kosmiczny, doprowadzą do jej zerwania. W takim przypadku Rosjanie zakończą loty statków załogowych Sojuz oraz zaopatrzeniowych Progress do stacji ISS, co w najgorszym przypadku doprowadzi do stopniowego obniżenia orbity ISS i jej spłonięcia w atmosferze ziemskiej. 

Nie wiadomo co dalej z europejsko-rosyjską misją ExoMars 2022 (Rosja w ramach tej misji dostarcza lądownik Kazachok oraz zapewnia obsługę startową misji rakietą Proton-M). O ile Europejska Agencja Kosmiczna ESA deklaruje chęć dalszej współpracy nad realizacją tej misji, to nieznane jest jeszcze stanowisko rosyjskiego Roskosmosu. Zakończenie współpracy spowoduje zapewne opóźnienie startu misji ExoMars o co najmniej dwa lata, konieczność wydania kolejnych setek milionów euro oraz znalezienie nowej rakiety nośnej do obsługi startowej misji.

Wydaje się, że w ramach sankcji zerwane zostaną kontrakty na starty rosyjskich rakiet nośnych z komercyjnymi ładunkami zachodnimi (m.in. OneWeb). 

Jak zapewnia przedstawiciel United Launch Alliance ULA), ewentualne rosyjskie kontrsankcje nie wpłyną na program lotów rakiety nośnej Atlas V, ponieważ firma dysponuje już wszystkimi potrzebnymi silnikami RD-180. Zagrożone są natomiast dostawy silników RD-181, które montowane są w rakiecie Antares (starty ze statkami zaopatrzeniowymi Cygnus do stacji ISS).

Zagrożona jest również misja lądownika Łuna 25, ponieważ pierwszeństwo startu w obecnej sytuacji na pewno otrzymają rosyjskie satelity wojskowe.

Na powyższym zdjęciu rosyjski lądownik Kazachok przechodzi testy dopasowania z osłoną tylną kapsuły.

Zdjęcie: Twitter Roskosmos @roscosmos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.