sobota, 19 lutego 2022

Rok Perseverance na Marsie

Rok temu - 18 lutego 2021 - do Marsa dotarł łazik Perseverance. Cała sekwencja lądowania przebiegła zgodne z planem i o 21:55 czasu polskiego koła łazika zetknęły się z powierzchnią krateru Jezero, w miejscu o współrzędnych 18,44 °N i 77,49 °E. Informacja o pomyślnym lądowaniu dotarła do centrum kontroli misji około 11 minut później. Lądowisko znajduje się tylko 1 kilometr od planowanego miejsca docelowego - było to najdokładniejsze ze wszystkich dotychczasowych lądowań na Marsie.

W ciągu tych 365 dni ziemskich (lub 356 dni marsjańskich) łazik Perseverance przebył odległość 4361 metrów, wykonał ponad 215 tysięcy zdjęć, pobrał sześć rdzeni skalnych (do późniejszego przetransportowania na Ziemię w ramach misji Mars Sample Return) oraz dostarczył na powierzchnię Marsa pierwszy helikopter "Ingenuity" (który do chwili obecnej wykonał dziewiętnaście lotów).

Jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez kamerę LVSC po wejściu w atmosferę Marsa. Widać tutaj odłączoną osłonę termiczną kapsuły, w tle powierzchnia Marsa. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

Kilka minut przed wylądowaniem Perseverance na powierzchni Marsa, sonda MRO sfotografowała opadającą na spadochronie kapsułę z łazikiem. W tym momencie sonda MRO była oddalona od Perseveranceo około 700 km. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona.

 Pierwsze zdjęcie wykonane i przesłane na Ziemię po wylądowaniu na powierzchni Marsa. Zdjęcie zostało wykonane przez jedną z kamer Hazcam - pełny widok był jeszcze przesłonięty przez osłonę przeciwpyłową. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

Zdjęcie wykonane 1-2 minuty po wylądowaniu przez jedną z kamer Hazcam, przedstawia pióropusz dymu z miejsca upadku stopnia lądowniczego. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Pierwsze kolorowe zdjęcie przesłane na Ziemię po wylądowaniu. Zdjęcie wykonała jedna z kamer Hazcam - osłona przeciwpyłowa została już odrzucona. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

Film przedstawiający sekwencję lądowania łazika Pereverance na powierzchni Marsa. Nie jest to animacja, lecz realny film złożony że zdjęć wykonanych przez różne kamery łazika Perseverance oraz stopnia lądowniczyego. 

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.