niedziela, 27 lutego 2022

20 lot Ingenuity w atmosferze Marsa


W piątek - 25 lutego br. (Sol 362) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój dwudziesty lot w atmosferze Marsa. Start miał miejsce około 10:00 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - zgodnie z planem pojazd wzbił się z lądowiska Airfield E na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 4,4 m/s wykonał lot w kierunku lądowiska Airfield M. Łącznie w trakcie 130,3 sekund lotu helikopter pokonał 391 metrów.

Z powodu szalejącej w styczniu burzy pyłowej - która spowodowała spadek ilości generowanej energii elektrycznej oraz znacznie obniżyła lokalne ciśnienie atmosferyczne - pierwszy lot Ingeunity w 2022 roku miał miejsce dopiero 8 lutego (Sol 345). 

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingeunity przebywał w powietrzu przez 36 minut i 40,1 sekund - w tym czasie przebył odległość 4 kilometrów i 277 metrów. 

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie dziewiętnastego lotu Ingenuity (8 lutego br. - Sol 345) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 12:04:50 lokalnego czasu słonecznego na Marsie). 

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.