piątek, 13 stycznia 2023

Problemy z Tianwen-1 i Zhurong!

Orbiter Tianwen-1 i łazik Zhurong - tworzące razem pierwszą chińską misję międzyplanetarną - wpadły w kłopoty. Łazik Zhurong został wprowadzony w stan hibernacji w maja 2022 (na czas marsjańskiej zimy) i miał wznowić działanie w grudniu (do czego nie doszło). Próby skontaktowania się z łazikiem rozpoczął Tianwen-1, jednak szybko okazało się, że kontrolerzy mają problem z nawiązaniem łącznością z samym orbiterem.

Łazik Zhurong został wprowadzony w "energooszczędny" stan hibernacji w maju 2022, gdy lokalna temperatura atmosfery (dzienna) spadła poniżej -20 ℃. W trakcie hibernacji wszystkie zbędne urządzenia i systemy łazika są wyłączone (łącznie z systemem komunikacyjnym). Zaoszczędzoną w ten sposób energię łazik może wykorzystać do podtrzymania pracy jego komputera oraz kluczowych systemów (np. podgrzewanie akumulatorów). Wraz z nadejściem marsjańskiej wiosny - w grudniu 2022 - ilość energii elektrycznej generowanej przez panele słoneczne powinna być na tyle duża, aby wznowić normalne działanie łazika. Z nieznanych przyczyn jednak do tego nie doszło.

Pierwsze próby nawiązania łączności z łazikiem Zhurong podjął orbiter Tianwen-1. Wkrótce okazało się jednak, że kontrolerzy mają problem z odbiorem danych orbitera. Chińska Agencja Kosmiczna CNSA nie udzieliła jeszcze jakichkolwiek informacji w tym temacie.

Zdjęcie: CNSA/Handout via Xinhua

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.