środa, 11 stycznia 2023

38 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W środę - 4 stycznia br. (Sol 667) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty ósmy lot w atmosferze Marsa (pierwszy w 2023 roku!). Start miał miejsce około 16:31 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - pojazd zgodnie z planem wzbił się z lądowiska Airfield Y na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 3,5 m/s wykonał lot w kierunku północno-zachodnim, gdzie wylądował na nowym lądowisku Airfield Z. Łącznie w trakcie 74,3 sekund lotu helikopter pokonał dystans 111 metrów.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 63 minut i 21,1 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 690 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego ósmego lotu Ingenuity (4 stycznia br. - Sol 667) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 16:31:25 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Poniżej zdjęcie powierzchni Marsa z zaznaczeniem trasy 38 lotu (ostatni krótki odcinek z zaznaczoną pozycją Ingenuity po wylądowaniu. Obecnie Ingenuity znajduje się około 280 metrów na północ-północny-wschód od łazika Perseverance.

Poniżej fragment zdjęcia na którym zlokalizowano helikopter Ingenuity spoczywający na niewielkiej wydmie piaskowej po zakończeniu lotu nr 38. Zdjęcie wykonała lewa kamera nawigacyjna 8 stycznia br. (Sol 670) o godzinie 15:03:59 lokalnego czasu słonecznego na Marsie.

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.