czwartek, 12 stycznia 2023

Persevarence: szósty pojemnik zrzucony

We wtorek 10 stycznia 2023 (Sol 672) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską szósty pojemnik z próbką. Próbka rdzenia skalnego w zrzuconym pojemniku o nazwie "Montdenier" została pobrana ze skały "Rochette" 6 września 2021 (Sol 194), gdy łazik znajdował się w rejonie "Artuby Ridge". Miejsce zrzutu pojemników zostało staranie wybrane - jest to płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks". Pierwszy pojemnik został zrzucony 21 grudnia, drugi: 23 grudnia, trzeci: 29 grudnia 2022, czwarty 4 stycznia, natomiast piąty 6 stycznia 2023.

Powyższe zdjęcie - przedstawiające szósty pojemnik na powierzchni marsjańskiej - zostało zrobione przez kamerę SHERLOC WATSON znajdującą się na końcu automatycznego wysięgnika Perseverance. Zostało ono wykonane 10 stycznia 2023 (Sol 672) o godzinie 14:23:55 lokalnego czasu słonecznego na Marsie, chwilę po zrzuceniu pojemnika na powierzchnię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.