wtorek, 31 stycznia 2023

Perseverance - ostatni dziesiąty pojemnik zrzucony!

W sobotę 28 stycznia 2023 (Sol 690) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską ostatni, dziesiąty pojemnik z próbką. Próbka nie zawiera rdzenia skalnego ale jest tzw. próbką kontrolną, która została pobrana 14 października 2022, gdy łazik znajdował się w rejonie "Delta Front". Miejsce zrzutu pojemników zostało staranie wybrane - jest to płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks". Poszczególne pojemniki były zrzucane 21, 23 i 29 grudnia 2022 oraz 4, 6, 10, 13, 18, 20 i 28 stycznia 2023.

Powyższe zdjęcie - przedstawiające dziesiąty pojemnik na powierzchni marsjańskiej - zostało zrobione przez kamerę SHERLOC WATSON znajdującą się na końcu automatycznego wysięgnika Perseverance. Zostało ono wykonane 28 stycznia 2023 (Sol 690) o godzinie 15:22:26 lokalnego czasu słonecznego na Marsie, chwilę po zrzuceniu pojemnika na powierzchnię.

Dotychczas z każdego kamienia (wychodni skalnej) łazik Perseverance pobierał dwie próbki rdzenia skalnego: główną i zapasową. Główne próbki pozostaną zmagazynowane w łaziku aż do momentu przybycia lądownika Sample Retrieval Lander (SRL) - wówczas Perseverance podjedzie w jego pobliże i zrzuci próbki na powierzchnię (w zasięgu wysięgnika Sample Transfer Arm STA lądownika). Próbki zrzucone na "Three Forks" będą oczekiwać na podjęcie przez niewielki helikopter odbiorczy (dwie sztuki takowego zostaną dostarczone na pokładzie lądownika) - i również dostarczone w pobliże SRL.

Plan NASA zakłada dwa możliwe scenariusze: (1) łazik Perseverance pozostaje sprawny do czasu dotarcia lądownika SRL na powierzchnię - wówczas na Ziemię zostaną zabrane pojemniki zarówno główne jak i zapasowe; (2) łazik Perseverance ulega jakiejś awarii (np. awaria mechanizmu zrzucania pojemników na powierzchnię) - wówczas na Ziemię zostaną zabrane tylko próbki rezerwowe zdeponowane na "Three Forks".

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.