czwartek, 5 stycznia 2023

Perseverance: czwarty pojemnik zrzucony!

4 stycznia 2023 (Sol 666) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską czwarty pojemnik z próbką. Próbka w zrzuconym pojemniku o nazwie "Rubion" została pobrana 6 sierpnia 2021, gdy łazik znajdował się w rejonie "Polygon Valley". Jest to próbka atmosfery marsjańskiej, która jest wynikiem pierwszego, nieudanego poboru próbki skały (rdzeń rozkruszył się i nie został pobrany do pojemnika). Miejsce zrzutu pojemników zostało staranie wybrane - jest to płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks". Pierwszy pojemnik został zrzucony 21 grudnia, drugi: 23 grudnia, natomiast trzeci: 29 grudnia 2022.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez kamerę SHERLOC WATSON znajdującą się na końcu automatycznego wysięgnika Perseverance. Zostało ono wykonane 4 stycznia 2023 (Sol 666) o godzinie 14:15:33 lokalnego czasu słonecznego na Marsie, chwilę po zrzuceniu pojemnika na powierzchnię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.