piątek, 13 stycznia 2023

39 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W środę - 11 stycznia br. (Sol 673) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty dziewiąty lot w atmosferze Marsa (drugi w 2023 roku!). Start miał miejsce około 17:10 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - pojazd zgodnie z planem wzbił się z lądowiska Airfield Z na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 4 m/s wykonał około 70-metrowy lot w kierunku północno-wschodnim, po czym zawrócił i wylądował ponownie w tym samym miejscu (Airfield Z). Łącznie w trakcie 78,7 sekundy lotu helikopter pokonał dystans 140 metrów.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 64 minut i 39,8 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 830 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego dziewiątego lotu Ingenuity (11 stycznia br. - Sol 673) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 17:11:02 lokalnego czasu słonecznego na Marsie). Co ciekawe, na piasku widać cztery punkty pozostawione przez podpory helikoptera (po locie nr 38). Poniżej zdjęcie powierzchni Marsa z zaznaczeniem trasy 39 lotu (około 70-metrowy odcinek w kierunku północno-wschodnim od obecnej pozycji helikoptera). Obecnie Ingenuity nadal znajduje się około 280 metrów na północny-wschód od łazika Perseverance. 

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.