wtorek, 17 stycznia 2023

Chiny wystrzelą Queqiao-2 - nowy księżycowy orbiter retransmisyjny

Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała, że na początku 2024 roku Chiny planują wystrzelić nowy orbiter księżycowy Quequao-2, który będzie służył do retransmisji sygnałów radiowych na potrzeby misji Chang'e 6, 7 i 8. W porównaniu do poprzednika (Queqiao, wystrzelony w 2018), Queqiao-2 będzie posiadał znacznie ulepszoną przepustowość danych oraz zyska nowe, dodatkowe funkcje.

Zgodnie z zapowiedziami nowy 600-kilogramowy satelita ma zostać umieszczony na eliptycznej orbicie księżycowej o wysokości peryselenium 300 km, aposelenium 8600 km, nachyleniu płaszczyzny orbity względem równika 54,8° i 12-godzinnym okresie orbitalnym (Queqiao został umieszczony na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Księżyc). Taka orbita powinna umożliwić co najmniej 8-godzinną nieprzerwalną retransmisję sygnałów z okolic bieguna południowego Księżyca.

Start Queqiao-2 rozpocznie czwartą fazę chińskiego programu badań Księżyca, która przewiduje przeprowadzenie badań naukowych w okolicach księżycowego bieguna południowego. Faza ta obejmuje również wysłanie trzech bezzałogowych próbników na powierzchnię Księżyca: Chang'e 6 (sprowadzenie Ziemię próbek gruntu), Chang'e 7 (lądowanie i eksploracja powierzchni) i Chang'e 8 (m.in. test kluczowych technologii potrzebnych do budowy bazy księżycowej).

Zdjęcie: CCTV 13

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.