piątek, 29 lipca 2022

Zmiany w koncepcji misji Mars Sample Return

W środę - 27 lipca br. - na zwołanej konferencji prasowej NASA poinformowała o zmianach jakie wprowadzono w misji Mars Sample Return. Największa modyfikacją - w porównaniu do poprzedniej koncepcji - jest rezygnacja z europejskiego łazika Sample Fetch Rover, który miał zebrać pojemniki z próbkami (pozostawione przez łazik Perseverance). Drugą najistotniejszą zmianę widać na powyższym zdjęciu - ale o tym poniżej!

Jak już wspomniano wyżej pierwszą największą zmianą w misji Mars Sample Return (MSR) - w porównaniu do poprzedniej koncepcji - jest rezygnacja z europejskiego łazika Sample Fetch Rover (SFR), który miał zebrać pojemniki z próbkami pozostawione przez łazik Perseverance i dostarczyć je do głowicy rakiety Mars Ascent Vehicle (MAV). W najnowszej wersji - bazując na dotychczasowym znakomitym funkcjonowaniu łazików Curiosity i Perseverance - tę pierwszoplanową rolę ma przejąć sam łazik Perseverance.

Koncepcja lądownika Sample Retrieval Lander (SRL) z rakietą MAV na pokładzie oraz wysięgnikiem STA. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Pojemniki dostarczone w pobliże lądownika Sample Retrieval Lander (SRL) mają zostać podjęte z powierzchni przez zamontowany na nim automatyczny wysięgnik Sample Transfer Arm (STA), który następnie umieści je w głowicy rakiety MAV. Dodatkowo na pokładzie lądownika znajdą się dwa helikoptery-drony, których konstrukcja będzie bazowała na projekcie helikoptera Ingenuity. Helikoptery te zapewnią "awaryjną" zdolność transportowania pojemników z próbkami w pobliże lądownika SRL (np. w przypadku przedwczesnego unieruchomienia łazika Perseverance).

Głowica rakiety MAV po załadowaniu i wystrzeleniu z powierzchni Marsa ma zbliżyć się do europejskiego próbnika Earth Return Orbiter (ERO), na którego pokład zostaną przetransferowane pojemniki z próbkami. Po powrocie ERO w okolice Ziemi, zasobnik z próbkami (w kapsule  Earth Entry System - EES) zostanie dostarczony na jej powierzchnię.

Koncepcja orbitera ERO po odłączeniu kapsuły EES w pobliżu Ziemi. Zdjęcie: European Space Agency

Start orbitera ERO nastąpi jesienią 2027 roku, natomiast kapsuły z lądownikiem SRL latem 2028. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powrót orbitera ERO na Ziemię rozpocznie się w 2031 roku, natomiast kapsuła EES z próbkami marsjańskimi znajdzie się na powierzchni naszej planety w 2033 roku.

NASA zakończyła już opracowywanie wstępnych wymagań technologicznych dla misji Mars Sample Return, co oznacza, że jej faza koncepcyjna jest bliska zakończenia. Jej ostateczna wersja zostanie zaprezentowana we wrześniu br.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.