niedziela, 24 lipca 2022

Ósmy kontrakt CLPS przyznany firmie Draper

NASA przyznała firmie Draper z Cambridge (stan Massachusetts) kontrakt na dostarczenie zestawu trzech instrumentów naukowych na powierzchnię Księżyca w 2025 roku. Firma Draper w ramach kontraktu otrzyma 73 miliony dolarów i będzie odpowiedzialna budowę lądownika, integrację instrumentów naukowych, wystrzelenie ładunku z Ziemi na powierzchnię Księżyca oraz jego późniejszą obsługę. Jest to już ósmy kontrakt na dostarczenie ładunku na powierzchnię Księżyca w ramach programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services).

W ramach kontraktu CLPS-8 lądownik księżycowy SERIES-2 - opracowywany prze firmę Draper - dostarczy na powierzchnię Basenu Schrödingera trzy instrumenty naukowe o łącznej masie 95 kg: sejsmometr FSS (Farside Seismic Suite), zestaw czujników do badania przewodności cieplnej oraz elektrycznej gruntu księżycowego LITMS (Lunar Interior Temperature and Materials Suite) oraz przyrząd do pomiaru pól elektrycznych i magnetycznych przy powierzchni księżycowej oraz pomiaru plazmy w jego jonosferze LuSEE (Lunar Surface ElectroMagnetics Experiment).

Basen Schrödingera jest jedną z najmłodszych struktur uderzeniowych na Księżycu (średnica 312 kilometrów). Znajduje się na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca, w pobliżu jego bieguna południowego. Najbardziej wewnętrzne rejony basenu noszą ślady aktywności wulkanicznej (pola lawowe, zapadnięte tunele lawowe, kominy wulkaniczne (np. Schrödinger G).

Nie podano jeszcze oficjalnej nazwy tej misji (oraz innych szczegółów), ale wiadomo, że misja ma zostać przeprowadzona w 2025 roku.

Zdjęcie u same góry: Draper (ilustracja lądownika SERIES-2 spoczywającego na powierzchni księżycowej). Zdjęcie na dole: NASA/Wikipedia.en (Schrödinger Basin).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.