czwartek, 7 lipca 2022

Odzyskano łączność z CAPSTONE

6 lipca br. o godzinie 15:26 czasu polskiego zespół kontrolerów misji odzyskał łączność z sondą CAPSTONE. Pierwsze dane wskazują, że sonda jest w pełni sprawna i znajduje się w przewidzianym miejscu swojej trajektorii. Niespodziewane zerwanie łączności nastąpiło w godzinach nocnych z poniedziałku na wtorek (4/5 lipca) - obecnie kontrolerzy ustalają jego przyczynę oraz przygotowują się do przeprowadzenia pierwszego manewru korekty trajektorii CAPSTONE (zaplanowanego na 7 lipca o godzinie 17:30).

Obecnie CAPSTONE znajduje się na tzw. księżycowej trajektorii balistycznej, która z wykorzystaniem  grawitacji Słońca, umożliwi dotarcie sondy w okolice orbity Księżyca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO Księżyca 13 listopada br. 

CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) jest CubeSatem zbudowanym na zlecenie NASA przez firmę Advanced Space w Boulder (Kolorado). Sonda powstała w oparciu o standard 12U (30 x 20 x 20 centymetrów), posiada dwa rozkładane panele baterii słonecznych, własny system napędowy oraz innowacyjny system nawigacyjny. Zadaniem CAPSTONE będzie przetestowanie i zweryfikowanie stabilności orbity NRHO dla przyszłej stacji kosmicznej Gateway. CAPSTONE krążąc po księżycowej orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km).

Zdjęcie: Twitter @NASAAmes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.