piątek, 8 lipca 2022

CAPSTONE wykonał pierwszy manewr TCM

7 lipca br. o godzinie 17:30 czasu polskiego rozpoczął się 11-minutowy manewr korekty trajektorii TCM-1a, który zmienił prędkość CAPSTONE o 19,85 m/s. To pierwszy manewr wykonany przez pokładowy system napędowy CAPSTONE, którego głównym celem jest zniwelowanie jakichkolwiek niedokładności wystrzelenia próbnika na trajektorię balistyczną przez Lunar Photon. Kolejne manewry wykonane w trakcie 4-miesięcznego lotu, pozwolą na precyzyjnie dotarcie próbnika na zakładaną orbitę NRHO Księżyca.

W chwili wykonywania manewru TCM-1a CAPSTONE znajdował się już około 465 000 kilometrów od Ziemi (tj. około 81 000 km dalej niż orbita Księżyca). Manewr zwiększył wysokość apogeum orbity próbnika z około 1,2 mln do 1,4 mln kilometrów. Kolejny taki manewr (chociaż znacznie mniejszy) zaplanowany jest na sobotę 9 lipca o godzinie 17:30 czasu polskiego.

W międzyczasie zespół kontrolerów misji CAPSTONE odkrył przyczynę zerwania łączności z próbnikiem. W trakcie przeglądania pierwszych danych otrzymanych z CAPSTONE inżynierowie zauważyli pewne nieścisłości. Aby lepiej poznać ich źródło, inżynierowie chcieli dotrzeć do danych diagnostycznych w sondzie wysyłając do niej odpowiednią komendę. Niestety komenda została niewłaściwie sformatowana i w rezultacie system komunikacyjny CAPSTONE zawiesił się. Pokładowy system monitoringu powinien wykryć problem i zrestartować radio - niestety nie uczynił tego z powodu błędu we własnym oprogramowaniu.

Ostatecznie po 1,5 dnia system monitoringu zresetował system komunikacyjny i CAPSTONE nawiązał łączność z Ziemią. W trakcie gdy CAPSTONE nie komunikował się z Ziemią sonda w trybie autonomicznym utrzymywała prawidłową orientację w przestrzeni: utrzymywała antenę nakierowaną na Ziemię, a panele baterii słonecznych na Słońce. Co więcej dzięki silniczkom korekcyjnym CAPSTONE pomyślnie przeprowadził operację zhamowania obrotów kół reakcyjnych, służących do utrzymania (bądź zmiany) orientacji przestrzennej sondy.

Zdjęcie: advancedspace.com

Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.