poniedziałek, 4 lipca 2022

CAPSTONE na księżycowej trajektorii balistycznej

4 lipca 2022 o godzinie 8:56 czasu polskiego rozpoczął manewr umieszczenia CAPSTONE na księżycowej trajektorii balistycznej, która po czterech miesiącach pozwoli wejść próbnikowi na księżycową orbitę NRHO. 98-sekundowy manewr zwiększył prędkość zestawu CAPSTONE/Photon o 416 m/s, co zwiększyło apogeum orbity do około 1,3 miliona kilometrów. O 9:18 czasu polskiego CAPSTONE odłączył się ostatecznie od stopnia Photon Lunar, a około godziny 10 za pomocą madryckiej stacji DNS nawiązał łączność z centrum kontroli.

Księżycowa trajektoria balistyczna (właściwie to "ballistic lunar transfer") dzięki specyficznemu wykorzystaniu grawitacji Ziemi, Księżyca i Słońca, pozwala na znaczne zredukowanie energii koniecznej do przetransferowania ładunku z Ziemi na Księżyc. Wystrzelenie próbnika na odległość ponad miliona kilometrów od Ziemi sprawia, że grawitacja słoneczna oddziałując na sondę zwiększa jej wysokości perygeum orbity. Odpowiednio projektując geometrię takiego lotu można dopasować wysokość perygeum orbity próbnika do orbity księżycowej - w takim przypadku do wejścia na orbitę Księżyca wymagana jest tylko niewielka zmiana prędkości ΔV (w porównaniu ze standardowym lotem bezpośrednim do Księżyca).

Księżycowa trajektoria balistyczna zastosowana w przypadku CAPSTONE. Zdjęcie: Advanced Space

Lot do Księżyca będzie wymagał wykonania kilku korekt trajektorii, których sumaryczna zmiana prędkości wyniesie od 22 do 57 m/s. Do wejścia CAPSTONE na orbitę NRHO Księżyca wymagana będzie zmiana prędkości od 18 do 35 m/s, natomiast do zakończenia misji (zderzenie z powierzchnią Księżyca) wymagana zmiana prędkości od 5 do 7 m/s. Zapas paliwa w sondzie umożliwi wykonanie łącznej zmiany prędkości ΔV o ponad 200 m/s.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.