niedziela, 1 maja 2022

Sonda Psyche dostarczona na Florydę

W piątek 29 kwietnia br. sonda Psyche dotarła do Kennedy Space Center na Florydzie. Klimatyzowany kontener z sondą został najpierw przetransportowany drogą lądową z budynków producenta sondy (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadenie na pobliskie lotnisko. Następnie drogą powietrzną - na pokładzie wojskowego samolotu transportowego C-17 - dotarł do Kennedy Space Center. Z lotniska kontener ponownie transportem kołowym przewieziono do nieodległego budynku Astrotech Space Operations, gdzie sonda zostanie przygotowana do startu.

Start Psyche zaplanowany jest obecnie na 1 sierpnia 2022 (początek okna startowego) na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy. Niespełna rok później - 23 maja 2023 - sonda przeleci obok Marsa, realizują tym samym jedyny w trakcie misji manewr wsparcia grawitacyjnego. Korzystając z pokładowego napędu elektrycznego (silnik jonowy) sonda dotrze do celu - planetoidy 16 Psyche - 31 stycznia 2026. Po wejściu na jej orbitę przeprowadzi 21-miesięczne badania, które zakończą się w październiku 2027 roku. 

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Zdjęcie: Twitter @NASA_LSP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.