środa, 25 maja 2022

Start sondy Psyche dopiero 20 września?

Obecnie sonda Psyche znajduje się w pomieszczeniach firmy Astrotech w Kennedy Space Center, gdzie przygotowywana jest do startu na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy. W trakcie jednego z rutynowych testów przedstartowych, zespół inżynierów wykrył problem z oprogramowaniem sondy, który musi zostać rozwiązany przed jej wystrzeleniem w przestrzeń kosmiczną. W związku z tym start sondy - pierwotnie zaplanowany na 1 sierpnia - nastąpi nie wcześniej niż 20 września br.

Na razie nie wiadomo jak opóźnienie wpłynie na realizację misji sondy Psyche - dotarcia do planetoidy 16 Psyche. Wraz z sondą Psyche mają zostać wystrzelone dwie niewielkie (36 kg) sondy Janus (Serenity i Mayhem), których celem jest dotarcie do dwóch różnych planetoid: (175706) 1996 FG3 oraz (35107) 1991 VH. Na razie nie wiadomo również, jak opóźnienie startu wpłynie na ich misje.

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Zdjęcie: NASA-JPL/Wes Kuykendall

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.