sobota, 21 maja 2022

Sonda Lucy sfotografowała niedawne zaćmienie Księżyca

Sonda Lucy - podobnie jak miliony miłośników astronomii tu na Ziemi - zarejestrowała niedawne zaćmienie Księżyca. 16 maja 2022 w godzinach od 3:40 do 6:30 czasu polskiego Lucy zarejestrowała stopniowe wchodzenie Księżyca w cień Ziemi. Ponieważ sonda znajdowała się wówczas w odległości około 100 milionów kilometrów od Ziemi, do sfotografowania tego zjawiska została użyta kamera o wysokiej rozdzielczości L'LORRI.

Sonda została zaprojektowana do działania w znacznie chłodniejszym środowisku (około pięć razy dalej od Słońca niż Ziemia). Aby zapobiec ryzyku przegrzania sondy i jej przyrządów naukowych, zespół kontrolerów misji zdecydował, że sonda zarejestruje tylko pierwszą część zaćmienia (czyli wchodzenie Księżyca w cień Ziemi). Poniżej krótki film z tego wydarzenia - dobrze widać rotację Ziemi (po lewej) oraz Księżyc stopniowo znikający w cieniu (po prawej).

Jednocześnie trwa analiza krótkiej próby rozłożenia panela baterii słonecznej Lucy, którą przeprowadzono 9 maja. Próba ta polegała na jednoczesnym użyciu dwóch silniczków elektrycznych (głównego i zapasowego) do wciągnięcia niewielkiego odcinka liny rozkładającej panel. Głównym celem tej próby było zweryfikowanie poprawności założeń jakie zastosowano w trakcie prób przeprowadzonych na Ziemi. Jeśli test tan wypadnie pomyślnie, próba całkowitego rozłożenia panela zostanie podjęta na początku czerwca.

Sonda Lucy została wystrzelona z Ziemi 16 października 2021. Przeprowadzona tuż po starcie operacja rozkładania paneli baterii słonecznych nie zakończyła się powodzeniem - jeden z paneli rozłożył się w około 95 procentach. Dane telemetryczne wskakują, że linka umożliwiająca rozłożenie paneli słonecznych oraz ich odpowiednie naprężenie prawdopodobnie zakleszczyła się, co spowodowało wyłączenie silniczka elektrycznego odpowiedzialnego za jej zwinięcie. Wspomniana linka widoczna jest na poniższym zdjęciu, wykonanym w trakcie prób przedstartowych.

Zdjęcie: NASA/Goddard/APL/SwRI
Film: Space.com, NASA/Goddard/APL/SwRI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.