środa, 18 maja 2022

Misja lądownika InSight zmierza do końca

Jak ogłoszono na wczorajszej (17 maja br.) konferencji prasowej, panele baterii słonecznych lądownika marsjańskiego InSight generują coraz mniejszą ilość energii - prawdopodobnie w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy zespół będzie zmuszony do zakończenia jego misji naukowej. Natomiast pod koniec bieżącego roku ilość generowanej energii elektrycznej będzie już zbyt mała, aby podtrzymać kontakt z lądownikiem.

InSight wylądował na Marsie 26 listopada 2018 w celu przeprowadzenia misji naukowej zaplanowanej na jeden rok marsjański (około dwa lata ziemskie). Po zrealizowaniu wszystkich zadań naukowych, jego misję wydłużano do chwili obecnej. Niestety dwa panele baterii słonecznych o średnicy 2,2 metra generują coraz mniejszą ilość energii elektrycznej, ponieważ ich powierzchnię pokrywa coraz grubsza warstwa marsjańskiego pyłu (obecnie baterie produkują około 500 Wh energii - tuż po wylądowaniu generowały około 5000 Wh). Dodatkowo ilość światła słonecznego docierającego do paneli słonecznych zmniejsza się w wyniku sezonowego wzrostu zapylenia atmosfery.

Obecnie zawieszono funkcjonowanie wszystkich instrumentów naukowych lądownika, z wyjątkiem sejsmometru SEIS (którego działanie jest priorytetowe). Inżynierowie spodziewają się jednak, że w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy ilość energii zmusi ich do wyłączenia również i tego eksperymentu. W trakcie kolejnych kilku miesięcy ilość generowanej energii umożliwi sporadyczne włączanie kamery oraz na krótki kontakt z Ziemią - prawdopodobnie jednak do końca roku lądownik zamilknie zupełnie i jego misja zostanie zakończona.

Wszystkie podjęte próby oczyszczenia paneli słonecznych z pyłu nie dały spodziewanego rezultatu. Jednak inżynierowie do końca będą mieli nadzieję, że jego panele oczyszczą się samoczynnie z pyłu w wyniku podmuchów wiatru (jak to miało wielokrotnie miejsce w takcie misji łazików Opportunity i Spirit).

Zdjęcie u samej góry zostało wykonane przez kamerę Instrument Deployment Camera (IDC) zamontowaną na automatycznym wysięgniku. Zostało wykonane 10 kwietnia 2022 (Sol 1198) o godzinie 5:31:41 lokalnego czasu słonecznego na Marsie i przedstawia wschód Słońca nad równinami Elysium Planitia. Na filmie podsumowano dotychczasową misję lądownika.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.