sobota, 30 kwietnia 2022

Dostrajanie optyki i instrumentów JWST zakończone

Dostrajanie optyki oraz instrumentów naukowych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zostało zakończone. Teraz każdy z czterech przyrządów jest zdolny do wykonywania wyraźnych i ostrych zdjęć obiektów nieba. W ostatnim już etapie - który potrwa najbliższe dwa miesiące - kontrolerzy przeprowadzą skomplikowaną operację kalibracji oraz certyfikacji instrumentów naukowych: NIRSpec, NIRCam, MIRI, NIRISS/FGS.

Zaprezentowane tutaj zdjęcia potwierdzają, że układ optyczny teleskopu oraz jego instrumenty naukowe są w pełni dostrojone. Specjalnie do wykonania powyższych zdjęć James Webb Space Telescope został nakierowany na Wielki Obłok Magellana - niewielką galaktykę karłowatą w pobliżu naszej Drogi Mlecznej - która zapewniła setki tysięcy gwiazd w polu widzenia detektorów. Rozmiary zdjęć i ich pozycje przedstawiają względne rozmieszczenie detektorów instrumentu JWST w płaszczyźnie ogniskowej teleskopu (każdy instrument obserwuje nieco inny wycinek nieba będącego w polu widzenia teleskopu).

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez instrument NIRSpec, który jest jest spektrografem, ale również może wykonywać zdjęcia. Zostało ono wykonane w świetle podczerwonym przy długości fali 1,1 µm.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez instrument FGS, którego głównym zadaniem jest precyzyjne nakierowanie teleskopu na cel i stabilizowanie jego pozycji w trakcie obserwacji.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez instrument MIRI. Zostało ono wykonane w świetle podczerwonym przy długości fali 7,7 µm.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez instrument NIRCam. Zostało ono wykonane w świetle podczerwonym przy długości fali 2 µm.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez instrument NIRISS. Zostało ono wykonane w świetle podczerwonym przy długości fali 1,5 µm.

A teraz porównanie jakości zdjęć (tego samego fragmentu nieba) wykonanych przez obserwatoria kosmiczne pracujące w zakresie podczerwieni: WISE (pierwsze z lewej), Spitzer (w środku) oraz JWST (z prawej). Widać ogromną różnicę!

Zdjęcia: NASA/STScI
Ostatnie zdjęcie: Twitter @AndrasGaspar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.