wtorek, 10 maja 2022

InSight zarejestrował najsilniejsze wstrząsy na Marsie

4 maja 2022 roku (Sol 1222) lądownik marsjański InSight zarejestrował najsilniejsze z dotychczasowych wstrząsów na Marsie - jego siła wynosiła 5 magnitudo. Poprzednie najsilniejsze trzęsienie InSight zarejestrował 25 sierpnia 2021, a jego siłę oszacowano na 4,2 magnitudo. Od listopada 2018 roku lądownik ten zarejestrował już 1313 trzęsień gruntu marsjańskiego.

Na Ziemi wstrząsy 5 magnitudo są traktowane jako trzęsienie o średniej sile, ale na Marsie jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych jakie kiedykolwiek uda się zaobserwować. Zespół naukowy InSight potrzebuje więcej czasu na analizę tego trzęsienia - należy ustalić jeszcze takie szczegóły jak: miejsce wystąpienia, jego przyczynę oraz informacje jakie niesie o wewnętrznej strukturze Marsa.

Na zdjęciu powyżej: sejsmogram wstrząsu z 4 maja 2022 zarejestrowany przez instrument SEIS.

Zdjęcie u samej góry zostało wykonane 24 kwietnia 2022 (Sol 1211) o godzinie 13:55:37 lokalnego czasu słonecznego na Marsie. Przedstawia zakurzony panel baterii słonecznej. 7 maja 2022 ilość energii generowana przez panele słoneczne spadła poniżej minimalnej ilości potrzebnej do normalnego funkcjonowania InSight - lądownik przełączył się w stan maksymalnie energooszczędny - tzw. safe mode.

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.