poniedziałek, 12 września 2022

Trzynasty przelot Parker Solar Probe w "pobliżu" Słońca

6 września 2022 sonda słoneczna Parker Solar Probe po raz trzynasty przeleciała w pobliżu Słońca. Największe zbliżenie sondy do powierzchni Słońca (8,5 milionów kilometrów) miało miejsce o godzinie 8:12 czasu polskiego - sonda poruszała się wówczas z prędkością 586 850 km/h. Jest to już czwarty z kolei tak bliski przelot tej sondy obok naszej gwiazdy - pierwszy (rekordowy pod względem prędkości) miał miejsce 21 listopada 2021, drugi 25 lutego 2022, natomiast trzeci 2 czerwca br.

Następny przelot Parker Solar Probe w pobliżu Słońca będzie miał miejsce już 11 grudnia 2022. 16 października 2021 sonda przeleciała obok Wenus, w wyniku którego trajektoria sondy zbliżyła się do Słońca na odległość około 8,5 miliona kilometrów. Kolejny taki przelot obok tej planety nastąpi dopiero 21 sierpnia 2023 roku, po którym sonda zbliży się do Słońca na odległość nawet 7 milionów kilometrów.

Zdjęcie: Wikipedia.en, NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.