czwartek, 8 września 2022

Sonda DART sfotografowała Didymosa

Kamera DRACO znajdująca się na pokładzie sondy DART po raz pierwszy uchwyciła światło Didymosa - planetoidy wokół której krąży jej niewielka księżycowa planetoida Dimorphos. 27 września sonda celowo zderzy się z Dimorphosem powodując niewielką zmianę jego orbity. Będzie to pierwsza testowa misja obrony planetarnej, która polega na wyprzedzającej zmianie orbity planetoidy, w celu uniknięcia jej zderzenia z Ziemią.

27 lipca - w chwili wykonywania zdjęć - planetoida znajdowała się w odległości około 32 milionów kilometrów od DART. Z tak dużej odległości blask Didymosa był jeszcze bardzo, bardzo słaby, ale w wyniku połączenia (stackingu) 243 oddzielnych zdjęć udało się wzmocnić jego światło i dokładnie zlokalizować planetoidę.

Zdjęcia wykonywane przez kamerę DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation) będą kluczowe dla naprowadzania DART na Dimorphosa: w ciągu najbliższych trzech tygodni na ich podstawie przeprowadzone zostaną trzy korekty trajektorii sondy (ostatnia będzie miała miejsce 26 września około 24 godziny przed zderzeniem). Na cztery godziny przed zderzeniem, naprowadzanie sondy na cel przejmie autonomiczny system nawigacji SMART Nav, ponieważ nie będzie już czasu na jakąkolwiek ingerencję ze strony kontrolerów na Ziemi.

Niewielka (około 170 metrów średnicy) księżycowa planetoida Dimorphos krąży w odległości około 1,2 kilometra od znaczne większej (około 780 metrów średnicy) planetoidy 65803 Didymos (okres orbitalny 11 godzin 56 minut). Didymos należy do grupy planetoid bliskich orbicie Ziemi (NEO), grupy planetoid potencjalnie niebezpiecznych (PAH) oraz do grupy planetoid Apollo. Krąży po orbicie wokółsłonecznej o odległości peryhelium 151,6 mln km, aphelium 340,4 mln km, nachyleniu płaszczyzny orbity 3,4 stopnia i okresie orbitalnym 770 dni.

Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6,6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości orbitalnej o około 0,4 mm/s - skróci to dotychczasowy okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut. 

Zdjęcie: NASA/JPL/DART Navigation Team

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.