środa, 14 września 2022

LICIACube odłączony od sondy DART

W poniedziałek 12 września br. o godzinie 1:14 czasu polskiego niewielki CubeSat "LICIACube" został odłączony od sondy DART i rozpoczął swój samodzielny lot. Potwierdzenie pomyślnego przebiegu tej operacji dotarło do centrum kontroli misji o 2:04.  Tuż po odłączeniu niewielka sonda rozłożyła swoje baterie słoneczne, a następnie rozpoczęła aktywowanie i testowanie swoich systemów.

Głównym zadaniem 10-miesięcznej misji sondy DART będzie uderzenie w niewielką (160 metrów średnicy) planetoidę Dimorphos (która krąży wokół znacznie większej - 780 metrów średnicy - planetoidy 65803 Didymos), co spowoduje niewielką zamianę jej prędkości orbitalnej. Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości o około 0,5 mm/s (co skróci okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut).

Jedynym świadkiem tego zderzenia (które będzie miało miejsce 27 września br. o 1:14 czasu polskiego) będzie właśnie niewielki CubeSat  "LICIACube". Jego zadaniem jest sfotografowanie zderzenia sondy z planetoidą oraz obserwacja powstającego później pióropusza gazów i pyłu. LICIACube przeleci obok planetoidy około 3 minuty po zderzeniu.

LICIACube został zaprojektowany i skonstruowany przez włoskich inżynierów i techników, koordynowanych przez firmę Argotec. Na pokładzie CubeSata znalazły się dwie kamery: wąskokątna (LEIA) oraz szerokokątna (LUKE) z zestawem filtrów RGB. Ponad to, CubeSat został wyposażony w autonomiczny system nawigacyjny, dwa skrzydła paneli słonecznych, system napędowy oraz X-pasmowy system komunikacyjny do bezpośredniej łączności z Ziemią.

Poniżej symulacja misji LICIACube.

Zdjęcie: Agenzia Spaziale ITA 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.