niedziela, 11 września 2022

31 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

We wtorek - 6 września br. (Sol 550) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój trzydziesty pierwszy lot w atmosferze Marsa (trzynasty w 2022 roku!). Start miał miejsce około 15:45 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - pojazd zgodnie z planem wzbił się z lądowiska Airfield U na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 4,75 m/s wykonał lot w kierunku zachodnim, gdzie wylądował na nowym lądowisku Airfield V. Łącznie w trakcie 55,6 sekund lotu helikopter pokonał dystans 97 metrów.

Z powodu rozpoczęcia się sezonu zimowego w rejonie Jezero Crater i zmniejszając się ilości generowanej dziennie energii elektrycznej postanowiono czasowo zawiesić loty Ingenuity. Ostatni przed przerwą lot miał miejsce 11 czerwca (Sol 465), kolejny lot - tym razem bardzo krótki - przeprowadzono dopiero 20 sierpnia br. (Sol 533). Wcześniej -  6 i 15 sierpnia - wykonano dwie próby statyczne (tylko rozruch śmigieł), które potwierdziły sprawność mechaniczną helikoptera.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 55 minuty i 40,8 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 187 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie trzydziestego pierwszego lotu Ingenuity (6 września br. - Sol 550) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 15:48:51 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.