sobota, 17 września 2022

Problem z CAPSTONE po manewrze TCM. Aktualizacja 15.09.2022

W czwartkowy wieczór - 8 września - niewielki próbnik księżycowy CAPSTONE wykonał planowy trzeci manewr korekty swojej trajektorii TCM-3. Niestety w trakcie pracy silniczków doszło do jakiejś anomalii, z powodu której sonda nie nawiązała łączności z Ziemią. Obecnie kontrolerzy misji pracują nad nawiązaniem łączności i rozwiązaniem problemu.

CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) jest niewielkim orbiterem księżycowym, którego zadaniem będzie przetestowanie i zweryfikowanie stabilności orbity NRHO dla przyszłej stacji kosmicznej Gateway. CAPSTONE krążąc po księżycowej orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km). Obliczenia komputerowe wskazują, że dzięki specyficznemu balansowi pomiędzy przyciąganiem grawitacyjnym Ziemi oraz Księżyca, orbita ta cechuje się długoterminową stabilnością oraz niskim zużyciem paliwa do jej utrzymania.

CAPSTONE jest CubeSatem zbudowanym na lecenie NASA przez firmę Advanced Space w Boulder (Kolorado). Sonda powstała w oparciu o standard 12U (30 x 20 x 20 centymetrów), posiada dwa rozkładane panele baterii słonecznych, własny system napędowy oraz innowacyjny system nawigacyjny. Masa CASTONE wynosi około 25 kilogramów. Start rakiety Electron nastąpi z platformy LC-1A na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Po trzymiesięcznym locie do Księżyca, CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO i rozpocznie swoją 6-miesięczną misję główną.

Aktualizacja 12.09.2022
Kontrolerom misji udało się nawiązać łączność z CAPSTONE i ustalić, że problem z sondą wystąpił pod koniec pracy silnika lub tuż po zakończeniu manewru - dzięki temu CAPSTONE nadal pozostaje na właściwej trajektorii do wejścia na orbitę NRHO Księżyca. Wystąpienie problemu spowodowało zakłócenie orientacji przestrzennej sondy i brak łączności z Ziemią przez około 24 godziny. W tym czasie sonda doświadczyła ujemnego bilansu energii elektrycznej, w wyniku czego komputer ulegał okresowemu resetowaniu.

Aktualizacja 15.09.2022
Kontrolerzy misji nadal pracują nad odzyskaniem pełnej łączności z CAPSTONE i określeniem jego stanu. Na szczęście bilans energii elektrycznej sondy wydaje się być stabilny.

Zdjęcie: Twitter @NASAAmes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.