sobota, 9 kwietnia 2022

Sonda JUICE w komorze MISTRAL

Na początku kwietnia europejska sonda JUICE została umieszczona w tzw. bezechowej komorze MISTRAL. W komorze tej testowane będą właściwości nadawczo-odbiorcze anten komunikacyjnych sondy, zdolności detekcyjne radiowych instrumentów naukowych oraz możliwe interferencje elektromagnetyczne zachodzących pomiędzy instrumentami naukowymi czy różnymi systemami sondy. Komora zapewnia całkowitą izolację od "zewnętrznego środowiska radiowego" a jej wewnętrzne ściany wyłożenie są specjalną pianką zapobiegającą jakimkolwiek niepożądanym interferencjom fal radiowych.

Start sondy JUICE zaplanowany jest w okresie od 5 do 25 kwietnia 2023 roku. 14 miesięcy po starcie z Ziemi (w sierpniu 2024) sonda wykona pierwszy manewr asysty z wykorzystaniem grawitacji Księżyca oraz Ziemi (będzie to pierwszy taki manewr w historii). Rok później (w sierpniu 2025) JUICE wykona jedyny manewr asysty grawitacyjnej z Wenus. Kolejne dwa manewry wsparcia grawitacyjnego z Ziemią nastąpią we wrześniu 2026 oraz w styczniu 2029. JUICE dotrze do Jowisza w lipcu 2031 roku i pozostając na jego orbicie wykona dwa przeloty obok księżyca Europa, 12 przelotów obok Ganimedesa i 21 przelotów obok Kallisto. Następnie w grudniu 2034 roku nastąpi wprowadzenie sondy na orbitę Ganimedesa w celu przeprowadzenia jego dokładnych badań. Misja zakończy się pod koniec 2035 roku deorbitacją sondy i jej uderzeniem w powierzchnię Ganimedesa.

Zdjęcie: Twitter @ESA_JUICE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.