sobota, 2 kwietnia 2022

Sonda JUICE zostanie wystrzelona w kwietniu 2023 roku

Europejska Agencja Kosmiczna ESA po raz kolejny opóźniła start sondy JUICE. Obecne plany ESA zakładają, że start będzie miał miejsce w dniach od 5 do 25 kwietnia 2023 roku, następnie w trakcie 8-letniej podróży międzyplanetarnej sonda wykona cztery asysty grawitacyjne (trzykrotnie z Ziemią i raz z Wenus) i dotrze na orbitę Jowisza w lipcu 2031 roku. Pierwotnie start miał nastąpić w terminie maj-czerwiec 2022, a następnie został przesunięty  sierpień-wrzesień 2022.

14 miesięcy po starcie z Ziemi (w sierpniu 2024) sonda wykona pierwszy manewr asysty z wykorzystaniem grawitacji Księżyca oraz Ziemi (będzie to pierwszy taki manewr w historii). Rok później (w sierpniu 2025) JUICE wykona jedyny manewr asysty grawitacyjnej z Wenus. Kolejne dwa manewry wsparcia grawitacyjnego z Ziemią nastąpią we wrześniu 2026 oraz w styczniu 2029. JUICE dotrze do Jowisza w lipcu 2031 roku i pozostając na jego orbicie wykona dwa przeloty obok księżyca Europa, 12 przelotów obok Ganimedesa i 21 przelotów obok Kallisto. Następnie w grudniu 2034 roku nastąpi wprowadzenie sondy na orbitę Ganimedesa w celu przeprowadzenia jego dokładnych badań. Misja zakończy się pod koniec 2035 roku deorbitacją sondy i jej uderzeniem w powierzchnię Ganimedesa.

Zdjęcie: ESA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.