środa, 6 kwietnia 2022

Zakończono testy środowiskowe sondy Psyche

Po 18 dniach intensywnego testowania sondy Psyche, gigantyczna (26 metrów na 8 metrów) komora próżniowo-termiczna została ponownie otwarta. Zakończyła się tym samym seria testów środowiskowych, które dały inżynierom odpowiedź jak sonda będzie zachowywać się zarówno w ekstremalnej wysokiej jak i bardzo niskiej temperaturze w warunkach próżni kosmicznej.

Start Psyche zaplanowany jest obecnie na 1 sierpnia 2022 (początek okna startowego) na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy. Niespełna rok później - 23 maja 2023 - sonda przeleci obok Marsa, realizują tym samym jedyny w trakcie misji manewr wsparcia grawitacyjnego. Korzystając z pokładowego napędu elektrycznego (silnik jonowy) sonda dotrze do celu - planetoidy 16 Psyche - 31 stycznia 2026. Po wejściu na jej orbitę przeprowadzi 21-miesięczne badania, które zakończą się w październiku 2027 roku. 

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.