sobota, 30 kwietnia 2022

Helikopter Ingenuity sfotografował osłonę tylną i spadochron

19 kwietnia br. (Sol 414) marsjański helikopter Ingenuity odbył swój dwudziesty szósty lot w atmosferze Marsa. W trakcie 159-sekundowego lotu pokonał - złożony z kilku etapów - dystans 360 metrów. Inżynierowie tak zaplanowali jego trasę lotu aby przeleciał w pobliżu miejsca rozbicia się osłony tylnej kapsuły oraz dołączanego do niej spadochronu. Dowodem na poprawne wykonanie tego zadania są zdjęcia przedstawiające strzaskaną osłonę oraz leżący nieopodal spadochron.

Widoczne na zdjęciach szczątki są pozostałościami po kapsule podróżnej, w której na czas podróży międzyplanetarnej i przelotu przez górną atmosferę Marsa zamknięty był łazik Perseverance. 18 lutego 2021 roku - po znacznym wyhamowaniu prędkości przez atmosferę - ze zasobnika w osłonie tylnej został wypuszczony spadochron, który spowolnił dalsze opadanie kapsuły. Po oddzieleniu osłony termicznej oraz uwolnieniu członu lądowniczego, osłona tylna wraz ze spadochronem kontynuowała lot aż do zderzenia z powierzchnią.

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.