niedziela, 20 marca 2022

Rakieta SLS ze statkiem Orion na platformie startowej LC-39B

W dniu wczorajszym (18 marca) o godzinie 9:15 czasu polskiego rakieta nośna SLS (Space Launch System) z statkiem Orion na pokładzie dotarła na szczyt platformy startowej LC-39B Kennedy Space Center na Florydzie. Około 6 kilometrowa podróż z budynku VAB na platformę startową zajęła prawie 11 godzin. W maju br. wspomniana rakieta wyśle bezzałogowy statek Orion w podróż na orbitę Księżyca - wszystko w ramach misji Artemis 1.

Po przybyciu zestawu na platformę startową rozpoczął się niezwłocznie około dwutygodniowy proces przygotowania rakiety SLS do przeprowadzenia tzw. testu mokrego. W tym czasie podłączone zostaną wszystkie linie zasilające rakietę w energie elektryczną, linie załadunku (i wyładunku) paliwa, linie przepływu danych - przeprowadzony zostanie również test sprawności wszystkich tych połączeń. Ostatecznie w dniach 1 - 3 kwietnia wykonany zostanie wspomniany "test mokry" - przeprowadzone zostaną wszystkie czynności przedstartowe (łącznie z całą procedurą odliczania) oraz załadunkiem paliwa kriogenicznego (ciekły wodór i tlen) do zbiorników rakiety. Cały test zakończy się dokładnie 10 sekund przed odpaleniem czterech silników RS-25.

17 marca 2022 zestaw startowy SLS/Orion opuszcza budynek VAB - pierwsza taka sytuacja od 2011 roku. Zdjęcie: Twitter Lockheed Martin Space, @LMSpace

Po przeprowadzonym teście zbiorniki rakiety zostaną opróżnione, wszystkie linie odłączone tak, aby 11 kwietnia rakieta SLS wraz ze statkiem Orion mogła powrócić do budynku VAB (gdzie m.in. uzbrojony zostanie system samodestrukcji rakiety na wypadek gdyby po starcie zeszła z kursu). Pierwsze okno startowe misji Artemis 1 otworzy się 7 maja i pozostanie otwarte do 21 maja, kolejne okno startowe pozostanie otwarte w dniach od 6 do 16 czerwca.

Należy również wspomnieć, że oprócz samego statku Orion, na pokładzie jego adaptera (specjalny pierścień łączący statek Orion z rakietą nośną) znalazło się dziesięć różnych CubeSatów. O ich misjach można nieco poczytać na tej stronie lub na tej stronie.

Dziesięć CubeSatów umieszczonych w specjalnych padach na adapterze statku Orion. Zdjęcie: NASA/Cory Huston

Zdjęcie u samej góry: NASA/Joel Kowsky

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.