wtorek, 8 marca 2022

Sonda Psyche dostała panele baterii słonecznychAmerykańska sonda kosmiczna Psyche przygotowywana jest do swojego startu, który ma nastąpić 1 sierpnia 2022 (początek okna startowego). Jedną z ostatnich czynności montażowych - którą przeprowadzono w ostatnich dniach - było zainstalowanie potężnych paneli baterii słonecznych oraz przetestowanie mechanizmu ich rozkładania.

Dwa pięciopanelowe skrzydła baterii słonecznych mają powierzchnię około 75 m2. Baterie słoneczne rozłożą się około godzinę po starcie (każde skrzydło będzie się rozkładać przez 7,5 minuty) aby zasilić w energię elektryczną systemy pokładowe oraz akumulatory sondy. W okolicach orbity Ziemi będą w stanie generować około 21 kW energii elektrycznej - po przybyciu do planetoidy 16 Psyche (która krąży pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza) będą produkować już tylko 2 kW mocy.

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Poniżej film przedstawiający montaż panela baterii słonecznych oraz test jego rozkładania.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.