sobota, 19 marca 2022

Obserwatorium Gaia sfotografowało James Webb Space Telescope

18 lutego 2022 kamera - znajdująca się na pokładzie europejskiego obserwatorium kosmicznego Gaia - sfotografowała James Webb Space Telescope. Obydwa obserwatoria przebywają obecnie na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, ale w momencie wykonywania zdjęcia dzieliła ich odległość 1,02 miliona kilometrów. Oczywiście z tej odległości nawet tak duże obserwatorium jak JWST jest tylko punktem na niebie. 

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 lutego br. przez kamerę Sky Mapper - czerwony kolor został "dodany" sztucznie w trakcie obróbki zdjęcia. Na zdjęciu widać kilka względnie jasnych gwiazd oraz obraz James Webb Space Telescope (wewnątrz zielonej obwódki po lewej). Powiększony wycinek tego zdjęcia (z JWST) znajduje się na wstawce po lewej - oprócz obrazu teleskopu widoczne są jeszcze trzy jasne punkty, które są efektem uderzenia fotonów promieniowania kosmicznego w detektor CCD kamery. Wstawka po prawej jest drugim zdjęciem JWST wykonanym około 106,5 minuty po pierwszym. Warto dodać, że każdy z obrazów JWST powstały w wyniku zarejestrowania około 1000 fotonów światła słonecznego odbitego od tego teleskopu.

Gaia jest europejskim obserwatorium kosmicznym wystrzelonym z Ziemi 19 grudnia 2013 roku i umieszczonym na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia. Zadaniem obserwatorium jest wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów astrometrycznych: wykonuje pomiary pozycji gwiazd, odległości do nich (metodą paralaksy) oraz ich ruchu własnego. Uzyskane dane służą do stworzenia największego i najbardziej precyzyjnego trójwymiarowego katalogu obejmującego ponad 1 miliard obiektów astronomicznych (w większości gwiazd). Misja obserwatorium potrwa co najmniej do roku 2025.

Zdjęcie: ESA/Gaia/DPAC, CC BY-SA 3.0 IGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.