czwartek, 17 marca 2022

Zdjęcia z James Webb Space Telescope coraz ostrzejsze

11 marca br. technicy i inżynierowie James Webb Space Telescope pomyślnie zakończyli kolejne dwa etapy dostrajania jego optyki. Już teraz wiadomo, że teleskop osiągnie zakładane wcześniej parametry obserwacyjne - prawdopodobnie jest również, że ostatecznie osiągi te będą lepsze od założeń. Na potwierdzenie tych słów opublikowali najnowsze dzieło JWST - zdjęcie gwiazdy znanej jako 2MASS J17554042+6551277.

Na zdjęciu tym oprócz centralnej gwiazdy (która pomimo oddalenia o około 2000 lat świetlnych, jest tak jasna dla JWST, że spowodowała "wysycenie" detektora kamery NIRCam) widać również o wiele słabsze gwiazdy oraz kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) galaktyk. Warto dodać, że powyższe zdjęcie nie oddaje naturalnych kolorów tych obiektów - w celu optymalizowania kontrastu zostało "sztucznie" pokolorowane przez techników.

Przy okazji specjalny przyrząd (PIL) zamontowany w kamerze NIRCam ponownie wykonał "selfie" segmentów zwierciadła głównego - jak widać wszystkie segmenty są już równomiernie oświetlone przez światło gwiazd. PIL jest przyrząd inżynieryjnym zaprojektowanym wyłącznie do wykonywania zdjęć segmentów zwierciadła głównego.

Zdjęcie segmentów zwierciadła głównego JWST wykonane kamerą PIL. Zdjęcie: NASA/STScI.

Poniżej jeden z użytkowników Twittera porównał jakość zdjęć (oczywiście tego samego fragmentu nieba) uzyskanych przez Spitzer Space Telescope oraz James Webb Space Telescope. Myślę, że komentarz jest zbędny.


Zdjęcie: NASA/STScI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.