czwartek, 17 czerwca 2021

JUICE umieszczona w komorze próżniowo-termicznejW poniedziałek 14 czerwca europejska sonda kosmiczna JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) została umieszczona w specjalnej komorze próżniowo-termicznej zwanej Large Space Simulator (LSS). W ciągu najbliższych tygodni LSS umożliwi przeprowadzenie serii specjalnych testów, które dadzą inżynierom odpowiedź jak sonda będzie zachowywać się zarówno w ekstremalnej wysokiej (około 250° C) jak i bardzo niskiej (-180° C) temperaturze próżni kosmicznej.

LSS jest największą europejską komorą próżniową: jest walcem o średnicy 10 metrów oraz wysokości 15 metrów. Sonda JUICE pozostanie w ESTEC aż do lipca, kiedy to zostanie przewieziona do Tuluzy na ostateczną serię testów. Po ich zakończeniu sonda zostanie już przetransportowana do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, skąd zostanie wystrzelona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Ariane 5.

Poniżej film przedstawiający testy jednego z przyrządów naukowych JUICE, przeprowadzanych w znacznie mniejszej komorze próżniowo-termicznej.

Zdjęcie: ESA/Lightcurve Films
Film: European Space Agency, ESA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.